„Dojčo-bullshit“ a iné zámery

S Katkou sme sa stretli na kurze pre podnikateľky, ešte v roku 2012. Ostali sme v kontakte, aspoň cez sociálne siete. Prešlo päť rokov a Katka mi zvestovala radostnú správu – čakajú bábätko.

Bolo to uprostred tvorby našej knihy a nechala som sa viesť – naša konverzácia a jej „následok“ sa dostali aj do rukopisu. Katka sa ma pýtala, či sa môže na mňa obrátiť, keby mala nejaké problémy s dojčením. O príprave na dojčenie nevedela, ale po objasnení podstaty prípravy sa nadšene chytila tej možnosti a kurz u poradkyni aj absolvovala.

Je aj zanietenou čitateľkou našej knihy a magazínu a úspešne dojčí svoju – teraz už 19 mesačnú – dcérku.

Ráno ma od nej čakala správa – poslala mi screen odborného článku, ktorý na prvý pohľad s dojčením nemal nič spoločné. Bol určený pre rodičov, ktorí riešia rečový vývin dieťaťa. V ňom odporúčanie na podávanie umelého mlieka so špeciálnym zložením, samozrejme aj s priamym odkazom na daný produkt. O dojčení ani slovo, no predsa – Katka mi rozhorčene písala, že ako to vlastne môže vplývať na matky, ktoré to čítajú?! Akoby sa v nich vyvolávala potreba podávania umelého mlieka, aby ich dieťa rozprávalo bezchybne.

Nuž, tá správa pre mňa znamená veľa. Tak, ako podobné správy od čitateliek. Šírením osvety o pravej podstate dojčenia  matky prirodzene nadobudnú schopnosť „bullshit-detektora“. Tento výraz používa Peter Sasín (kouč, autor úspešných kníh) pre schopnosť rozlíšiť, keď niekto nám prezentuje absolútny nezmysel. Schopnosť sa aktivuje zakaždým, keď sa objavia nejaké zaručené rady, odporúčania ohľadom dočenia, ale aj vtedy, keď ich chcú tlačiť do nášho vedomia nepriamo. Napríklad cez článok o reči. Patria sem aj veci ako „dieťa má spať v postieľke, aby si matka oddýchla“ , „ktorá dojčenská voda je najlepšia “ a podobné veci. Tie, ktoré nepriamo sprostredkujú informácie, masírujú mozgy nielen matiek, ale aj jej okolia. O tom, že prechod na umelé mlieko je súčasťou starostlivosti o dieťa.

To, čo naše čitateľky a čitatelia získajú navyše, je okrem schopnosti rozlíšiť manipuláciu, aj odolnosť voči tlaku okolia. Lebo nesporne sa to deje. Ak okolie nerozumie podstate dojčenia, má potrebu komentovať, radiť, odporúčať, aj veci, ktoré dojčeniu viac škodia. Pritom si neuvedomujú, že každou radou, skutkom, tlakom, ktoré sťažujú dojčenie, v podstate zvyšujú riziko rakoviny prsníka a osteoporózy u  matky, obezity u dieťaťa, môžu oberať rodinu o peniaze, ktoré by v rozpočte ostali, keby matka dojčila.

Foto: archív, všetky práva vyhradené

Naša kniha aj magazín pomôžu ľuďom – matkám a ich okoliu – nájsť si svoje PREČO. Pre podporu dojčenia. Nehovoríme, že dojčenie je dobré a mali by ste dojčiť, resp.podporovať dojčenie. Poukážeme na to, čo dojčenie znamená a nech si už každý vytvorí názor podľa vlastného uváženia. Jedno však viem naisto – kniha aj magazín sú nielen značkou po ceste k poradenstvu pri dojčení, ale dávajú aj jasný dôvod, prečo je to prapotrebné, pripravovať sa a podporovať dojčenie.

Porozmýšľajte, koľko ľudí je vo vašom okolí, ktorí o pravej podstate dojčenia netušia. Zmeňme to tým, že im dáme šancu na to, aby vedeli, čo my už vieme. A tiež šancu sebe, aby sme cibrili svoj „bullshit-detektor“, lebo spôsobov, kde sa môže aktivovať a pomôcť nám odhaliť skryté zámery, je neúrekom. Problém nie je, že to na nás skúšajú, ale keď to nedokážeme rozlíšiť, čo podpora dojčenia je a čo sa mu ani nepribližuje.

S láskou k životu a dojčeniu, s netajeným zámerom, ale priamou túžbou a výzvou na čítanie, objednávku, odporúčanie, šírenie našej knihy a magazínu

Katka Brňáková

Spoluautoroka TOP knihy o úlohe rodiny a okolia v úspechu dojčenia

RSS
Follow by Email
Twitter