9 dôvodov, prečo môže dojčenie zachrániť životy (nielen) počas vojny

Zatvorené alebo nedostatočne zásobované obchody či lekárne, nedostatok financií môžu ohroziť prístup k prášku umelého mlieka. Dojčenie je dostupné všade, aj pri možnom úteku do bezpečia, bez ohľadu na zásobovanie predajnej siete.

Nedostatok pitnej vody znemožní prípravu kvalitnej výživy. Dojčenie je dostupné aj keby matka prechodne ostala smädná.

Nedostatočné hygienické podmienky môžu spôsobiť kontamináciu umelého mlieka, následne infekciu tráviaceho systému, ktorú bábätká nemusia prežiť. Dojčenie je hygienické, aj keby matka prechodne nemala možnosť osobnej hygieny.

 

Presun do bezpečia, vlastne akýkoľvek presun s bábätkom kŕmeným umelým mliekom si vyžaduje vláčenie množstva pomôcok na prípravu a podávanie umelého mlieka, čo môže sťažiť nielen batožinu, ale samotný presun. K dojčeniu žiadne pomôcky nepotrebujete.

 

Dlhodobá bezpečná príprava umelého mlieka bez zdroja tepla nie je možná. Materské mlieko je k dispozícii v správnej teplote neustále.

Nedostatočne vysterilizované cumle taktiež predstavujú riziko infekcie. Pri prípadnej strate cumľa aj ďalšie komplikácie s náhradou. Satie na prsníku dieťa upokojí aj uspí, bez toho, že by boli potrebné nejaké pomôcky.

Prášok umelého mlieka v nevhodných podmienkach sa môže kontaminovať baktériami, plesňami, alebo časom dieťa potrebuje iné zloženie, no nemusí byť k dispozícii. Materské mlieko sa vytvára presne podľa potrieb bábätka. Okolnosti, ktoré matka aj dieťa zažívajú, vplývajú na jeho zloženie. Ak by matka prechodne nemala možnosť prijímať kvalitnú stravu, telo siahne na vlastné zásoby, aby materské mlieko malo potrebné zloženie pre dieťa, príroda „vychádza v ústrety“ ďalšej generácii.

 

Nedostupnosť niektorých zaužívaných rituálov pri kŕmení umelým mliekom (miesto, čas, prostredie), môžu spôsobiť komplikácie. Pre dojčené dieťa dojčenie nie je iba aktom kŕmenia, ale aj potvrdením bezpečia.

 

Pre matku v situácii, keď často ide o ohrozenie zdravia a života, má nevyčísliteľnú hodnotu, keď zažíva pocit, že vďaka svojmu telu dokáže dať svojmu dieťaťu presne to, čo potrebuje. Podporme matky v dojčení a šírme skutočnú podstatu dojčenia.

Chcem TOP knihu o dojčení 

Vložiť komentár

RSS
Follow by Email
Twitter