Na Slovensku v roku 2020 nebolo dojčených ani do pol roka bezmála 21.500 detí (Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií). Čo spôsobuje neúspech dojčenia a čo svedčí o tom, že ak plánuješ alebo práve čakáš bábätko, hrozí ti zvýšené riziko, že budeš patriť k ženám, ktorým to nevyšlo podľa predstáv? Zistiť to môžeš už počas tehotenstva – čím viac sa spoznáš v bodoch, tým vyšší čas na zmenu.
1, V rodičovstve nemáš žiadne ciele
Ciele si nemáme dávať iba v podnikaní, ale aj v rodičovstve. „Mať dieťa“ je niečo úplne iné, ako „vychovať spokojné dieťa“. Ak predtým, že sa staneme matkou, nevieme, kam vlastne smerujeme, ľahko sa môže stať, že naše rodičovstvo bude vyzerať úplne inak, ako by sme si priali. Súčasťou starostlivosti o dieťa je aj otázka dojčenia, ktorá by mala byť vyjasnená najlepšie ešte pred počatím dieťaťa. Nielen v hlave matky, ale najlepšie spoločne s otcom dieťaťa. Je vhodné sa o tom rozprávať aj s rodinou, aby sa to neriešilo neskôr, napr. poznámkami „Načo ešte dojčíš?“ alebo presadzovaním kŕmenia umelým mliekom.
2, Myslíš si, že je to lotéria
Mnohé matky sú presvedčené o tom, že niektoré ženy „môžu“ dojčiť, iné nie. Jednoducho veria tomu, že niektorým matkám „je súdené“, aby dojčili a iným nie. To ich dostáva do pozície, že s tým sa ani nič nedá spraviť a ani neskúmajú, odkiaľ toto tvrdenie pochádza. Pritom dojčenie je naučená zručnosť a dá sa spraviť pre to veľa, aby matka dojčiť mohla. Na Slovensku máme kvalitné možnosti v rámci prípravy na dojčenie už počas tehotenstva, literatúru na úrovni, rôzne prípravné kurzy a videomateriál. V prvom rade je potrebné usporiadať veci v hlave, či dojčiť chceš, alebo nie. Lebo by to malo byť slobodné rozhodnutie ženy, na základe relevantných informácií z dôveryhodných zdrojov. Už len fakt, že dojčenie je medzi hlavnými nástrojmi prevencie rakoviny prsníka a ženských orgánov, dáva rozhodnutie do iného svetla.
3, Nemáš v okolí matky, ktoré dojčia alebo dojčili
Pri pýtaní si životných rád sa spoliehame na to, že staršie ženy v našej rodine a okolí automaticky nám vedia pomôcť. Dokonca niektoré staršie ženy si to aj vyžadujú, aby ich rady mladšie ženy počúvali, lebo to považujú za formu úcty. Majú však naše mamy a staré mamy skúsenosti s dojčením? Dojčili tak dlho, ako chceli, resp. aký názor majú na dojčenie? Zhoduje sa to s tvojimi názormi (viď. bod č.1)? Mnohé ženy z generácie terajších starých mám majú s dojčením negatívne skúsenosti, alebo ho identifikujú výlučne ako kŕmenie, ktoré sa dá jednoducho nahradiť a dokonca odstavením sa matke „uľahčí“ život. Preto je dobré sa pýtať matiek, ktoré s dojčením reálne pozitívne skúsenosti majú. Dozvedieť sa, ako ich život vyzerá vďaka úspešnému dojčeniu, sa môžeš dozvedieť aj v podporných skupinách dojčiacich matiek, ktoré vedú profesionálne poradkyne pri dojčení po celom Slovensku. Hľadať informácie aj inde neznamená, že by si znevažovala názor svojej mamy alebo svokry, je to niečo podobné, ako s receptami. Keď tvoja mama nie je najlepšia vo varení, ísť na kurz varenia nie je jej ponižovaním. Jednoducho sa učíš od tých žien, ktoré úspešne robia to, čo ty chceš robiť.
4, Tvoj partner nevie, ako ťa má podporiť
Podpora okolia môže byť kľúčová v úspechu dojčenia. Oteckovia často radi by pomohli novopečenej matke svojich detí, no nedostávajú od nej jasné inštrukcie, ktoré muži potrebujú. Ak netušíš, že ako by mal otec tvojho dieťaťa pomôcť, nemôžete ťahať za jeden koniec. Preto ak to máte vopred vyjasnené, nestane sa, že zo snahy pomôcť ti kúpi umelé mlieko, keď dieťa plače. Je pochopiteľné, že väčšinu chlapov nezaujímajú knihy a suché informácie, na Slovensku však aj oteckovia prídu na svoje pri čítaní knihy o úlohe rodiny a okolia v úspechu dojčenia a pozeraní videí, ktoré NEučia, AKO dojčiť, ale ukážu, PREČO dojčiť a AKO správne podporovať dojčiacu matku v jej rozhodnutí.
5, Riešiš záložný plán pre prípad, že dojčenie nevyjde
Kupovať do základnej výbavy už do pôrodnice cumle, fľaše a umelé mlieko môže znamenať, že v hlave máš pochybností viac, ako by bolo prospešné. Síce rôzne firmy, ktoré tieto veci vyrábajú, sa tehotným ženám snažia komunikovať, že nič sa nestane, keď dojčiť nebudeš, existuje aj protipól – ľudia, ktorí ti dokážu pomôcť s prípravou na dojčenie. Za cenu umelého mlieka, fliaš a ďalších vecí si radšej nakúp kvalitné knihy a absolvuj kurz, kde sa dozvieš, ako to MôŽE fungovať. Tvoje dieťa sa ti za to poďakuje. A ty sebe tiež.
6, Netušíš, aké prístupy preferujú v pôrodnici, kde privedieš na svet dieťa.
Môže byť dieťa s tebou na izbe? Aký postoj majú k dojčeniu? V akých prípadoch prikrmujú deti a čím? Môžeš mať pôrodný plán? (ak nevieš, čo to vlastne znamená, znásobuje to negatívny vplyv bodu č.1) Môže ti niekto z blízkych pomôcť po prípadnom cisárskom reze? „Ísť do neznáma“ zvyšuje stres a pri pôrode to je posledná vec, ktorú potrebuješ. Mať dopredu vyjasnené niektoré veci síce neznamená, že sa nemôže stať niečo nečakané, ale budeš sa cítiť lepšie a nebudú ťa rozptyľovať „prekvapenia“.
7, Spoliehaš sa iba na to, že v pôrodnici ti s dojčením pomôžu
Za posledné desaťročia viaceré prieskumy poukázali na to, že matkám v pôrodniciach často nie je poskytnuté poradenstvo a pomoc s dojčením, resp. dostanú protichodné a mylné informácie. Prístupy zdravotného personálu môžu mať veľký vplyv na priebeh pôrodu a začiatky dojčenia. Keďže celoplošne meniť zaužívané postupy šmahom ruky nie je v našej moci (ak teda nie sme riaditeľky nemocníc alebo ministerky zdravotníctva), namiesto očakávania podpory je vhodné prísť do nemocnice s vedomím, čo dojčeniu pomáha a čo mu škodí a následne iba požiadať o používanie týchto vecí, resp. o vyhýbanie sa tým, ktoré dojčeniu škodia. Napríklad ak netušíš, že používanie cumľa, fľaše, klobúčikov dojčeniu škodia, môžeš si narobiť problémy s dojčením. Keď však s touto informáciou disponuješ, môžeš požiadať personál, aby dieťa nedokrmovali, resp. vylúčiť používanie „pomôcok“. Lebo presne vieš, aký máš cieľ (dojčenie), aj to, ako to uskutočniť.
Kniha o úlohe rodiny a okolia v úspechu dojčenia – jediná kniha na slovenskom knižnom trhu s Cenou ministra hospodárstva SR a doživotným titulom „Inovatívny čin roka“. Pri príležitosti MDD k 50 výtlačkom venujeme prístup k 37 videám o dojčení ako darček.
Platí na objednávky odoslané cez túto stránku, medzi 19- 28.5.2023, alebo do vypredania 50 ks.
Ukážka z knihy
Objednať knihu s darčekom + prístup k 37 videám o dojčení na 30 dní
…a ďalších 28 videí v téme.
Chcem knihu s prístupom k videám
Autorka článku: Katarína Brňáková
vydavame@TOP1knihy.sk